Lekce je vhodná pro děti z druhého trojročí Montessori, případně pro 6. třídu. Je vhodné děti rozdělit do pracovních skupin po 2-4 žácích.
Sopky nacházíme v místech, kde jsou hranice litosférických desek. Stáhněte dětem lístečky sopek, které jsou označené červeně a hor, které jsou označené černě.
Sopky vystřihněte a přikládejte na (jakoukoli) mapu. Po nalepení na mapu světa od Mapuito vyniknou hranice litosférických desek.
Při umísťování pomohou zemské zlomy, které jsou na některých mapách dobře viditelné.
Průběh hodiny:
Děti, myslíte si, že je zemský povrch něco neměnného a ztuhlého, a nebo, že se v průběhu času mění? Co myslíte? Pojďme se podívat na lekci o litosféře. Celkově to vypadá jako pizza, že? Tak s chutí do průzkumu.
Nejdříve se podívejme na video o deskové tektonice. Vyberte si takové, které Vás svým názvem nejvíce zaujme. Nejobecnější jsou ta první videa.
Dozvěděli jste se, že sopky nacházíme v místech, kde jsou hranice litosférických desek. Nyní máte za úkol najít na mapě světa sopky, které jsou označené červeně a běžné hory, označené černě. Barevné sopky a hory si vytiskněte, vystřihněte a nalepte na (jakoukoli) mapu.
U tohoto úkolu budete nejspíš potřebovat rodiče nebo učitele na pomoc. Mají totiž za úkol rozmístit vytištěné a přeložené lístečky na mapu světa (přilepte ideálně “žvýkačkou”). Vaším úkolem bude určit, zda se jedná o sopku nebo horu.
Nejnáročnější část je za Vámi! Nyní si dejte pauzu a potom si vyplňte pracovní list k videu. Pokud něco nebudete vědět, najděte si informace ve videu, na internetu, nebo v knihách.
Co si zopakovat pohyby litosferických desek? Skvělá je aktivita se suchary a moukou. Pro tuto aktivitu budeme potřebovat balení kukuřičných chlebů, talíř a mouku. Nyní máte v rukou nástroj, jak vytvářet vlastní pohoří. Tato aktivita vám pomůže pochopit pohyby zemského pláště, který vede k formování sopek, pohoří a oceánských příkopů. Jak nato najdete tomto odkazu. Velmi efektiní je, pohybujete-li sušenkami na mouce, můžete tak napodobit pohyb desek.—–mrkněte níže—
-
Nakonec si můžete udělat dva testíky, kterými si ověříte, zda jste si vše zapamatovali. Na konci každého testu naleznete kontrolu:
testA-LIT
testB-LIT